S radostí vám představujeme pana Jana Jagodu
Jan Jagoda se narodil v roce 1954 ve Slezském Chelmku v Polsku v hornické rodině. Patří mezi neprofesionální malíře, kteří již téměř jedno století zachycují industriální historii Horního Slezska spolu s každodenním životem a tradicemi jeho obyvatel. Jagoda je členem výtvarné skupiny Grupa Janowska, založené v roce 1946 na katovickém sídlišti Nikiszowiec.
Jeho tvorba je nezaměnitelná díky osobitému stylu a odvážným kombinacím kontrastních barev, zejména růžové, červené, fialové, zelené a modré. Symbolickým prvkem jeho obrazů jsou všudypřítomné tulipány, které odkazují na jeho boj s Parkinsonovou chorobou. V jeho dílech najdeme časté figurální motivy, zvířata a slezské reálie. Velkoformátová plátna mu pomáhají překonat fyzické omezení zmíněné nemoci. Během práce se spoléhá na skicování a nechává své díla tzv. dozrát, a zase se k nim vrací. Kombinuje akrylové barvy, fixy a pastel. Ateliérem mu je terasa domu s výhledem do úžasné zahrady v městečku Imielin nedaleko Katovic.
Naivní umění zejména v kontextu průmyslových oblastí, jako je Horní Slezsko, hraje významnou roli v zachycování autentických zážitků a pocitu lidí, kteří nemají formální umělecké vzdělání, jsou mimořádně zruční, nadaní a mají hluboký vztah k prostředí, ve kterém žijí a pracují. Uměleckou hodnotu nahrazuji tím, že ve svých dílech zachycují sociální a kulturní dědictví horníků a hutníků. Jejich díla vlastně představují autentický záznam životů obyčejných lidí a tím si zasloužili pozornost historiků, galeristů a získali nezaměnitelné místo v kulturní historii regionu.
Je nám velkou ctí, že jsme měli možnost vidět Jana Jagodu při práci během letošních prázdnin, a že byl ochoten porušit své zásady, aby pro naši vernisáž vytvořil unikátní výtvarné dílo. Toto dílo zdobí naše tištěné pozvánky, pohlednice a autorské tisky pro naše partnery.
Petr Maďa – produkční projektu a spoluautor cyklu